Burdur Beşkavak Köyü


Burdur Beşkavak Köyü

Beşkavak Köyü, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı olup Burdur’un Güneydoğu yönünde 17,7 km uzağında bulunur.

2017 yılı Mart ayı itibariyle Beşkavak sınırları içerisinde kurulmuş olan Buser Tarım Özel Ağaçlandırma Sahası; Badem fidanı dikerek, badem meyvesi üretimi gerçekleştirmek üzere faaliyetlerine başlamıştır.

Şirin bir Anadolu köyü Beşkavak

Beşkavak Köyü oldukça şirin bir Anadolu köyüdür. Köyümüz batısında Kayaaltı ve doğusunda Eğlence Dağları arasında düz ve kıraç bir arazi üzerinde kurulmuş 35 haneli, 148 nüfuslu bir köydür.

Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Hafif alkali ve killi toprak yapısına sahip olan yaklaşık üç bin dönüm alanda Yulaf, Arpa, Tritikale ve Buğday tarımı yapılmaktadır.

Tarımdan ziyade geçim kaynağı çoğunlukla küçükbaş hayvancılıktır. Yaklaşık beş bin beş yüz adet küçükbaş hayvan köyün tek geçim kaynağı sayılmaktadır. İş olanaklarının sınırlı olduğu bu bölgede Buser Tarım bölge halkına iş istihdamı sağlayarak bölgenin kalkınmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Buser Tarım, tarım yaparak doğayla iç içe olurken Beşkavak Köyünün kıraç topraklarının kirletilmeden değerlendirilmesine öncülük de etme vazifesini üstlenmiştir.

Sürdürülebilir tarımı misyonunu benimsemiş olan Buser Tarım Beşkavak’ta toplam 666 dönüm bakir toprağa 45 binden fazla yerli badem ağacı dikerek 20 milyonun üzerinde bir yatırım yapmıştır.

Badem fidanının kökü Beşkavak’ın hafif ve süzek topraklarında 3-4 metreye kadar inebilir. Bu toprak yapısıyla Beşkavak Köyünü seçerek doğru bir yatırım yapan Buser Tarım ilaçsız modern tarım projesi ile Türkiye’de bu alanda ilklerdendir.

Beşkavak Köyünün doğasını koruyup tüketiciye doğal badem ulaştırma amacıyla yola çıkan firmamız Buser Tarım Ar-Ge çalışmalarıyla da doğru yerde, doğru zamanda, doğru ürünler üzerine yatırım yapmaya devam edecektir.